Márciusi ífjak

Az 1848-as forradalom közvetlen előkészítésében, valamint a 15-i eseményekben részt vett, és név szerint ismert márciusi ifjak (vagyis a harminc évnél fiatalabb személyek) rövid életrajza. Forrás: Az Index c. lap 2003. márc. 13-i száma.

Ágai Adolf (Jánoshalma 1836 - Budapest 1916) író, újságíró, szerkesztő humorista

1848-ban a piaristáknál járt gimnáziumba a tizenkét éves, "legfiatalabb" márciusi ifjú. Visszaemlékezése szerint Tovább >>

Rendhagyó március 15

"A sok nehéz kérdés, pártharc közepette egy üdítő emlékezés a kolozsvári Szabadság c.lap márc. 5-i számából. Persze az akkori ellenfél jóval könnyebb volt, mint a mostaniak." -J.G.

Rendhagyó március tizenötödikei ünnep a Kolozsvári Református Kollégiumban 1861-ben (14. old.)A Kollégium 1914/15 évi Értesítőjében dr. Beretzky Endre főorvos, az iskola volt tanítványa számol be arról a rendkívüli eseményről, amelynek ő is tevékeny résztvevője volt, Tovább >>

Márton Áron emlékezete

Az alábbi tudósitás a Magyr Nemzet 2003 február 24.-ei számában jelent meg Kovalszki Péter Márton Áron emlékezete 2003. február 24. Varga Klára Seregély István érsek megnyitotta a Márton Áron erdélyi püspök emlékére rendezett kiállítást Fotó: Burger Zsolt A Terror Háza Múzeumban Seregély István érsek pénteken megnyitotta a Márton Áron erdélyi püspök emlékezetére rendezett kiállítást. Márton Áront 1938-ban szentelték erdélyi Tovább >>

Transzilván örökség

Az alábbi beszélgetés(azaz interjú)dr. Juhász Tamással, a kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet rektorával az Erdélyi Napló 2003 február 25.-ei számában jelent meg Kovalszki Péter Transzszilván örökség Az ökumenikus mozgalom és az erdélyi vallási pluralizmus – Kolozsváron a Protestáns Teológia által szervezett január végi ökumenikus imahétre több közismert egyházi személyiséget kértek fel igehirdetésre, szolgálatra. Kiket hívtak Tovább >>

Jó hír

Kohn metróval utazik, s meglátja Grünt, aki a Magyar Fórumot olvassa. - Öregem, megbolondultál? Hogy olvashatsz ilyen antiszemita lapot? - kérdi. - Nézd, eddig mindig a Népszabadságot olvastam. S mi volt benne? Hogy a zsodókat mindenütt üldözik, hogy letagadják a holokausztot, hogy Izrael veszélyben van, s hogy fogyunk, eltűnünk, beolvadunk. És a Magyar Fórumban mit találok? Hogy minden bank zsidókézben van, hogy a zsidók mindenben első helyen állnak, hogy Tovább >>

Kertész Imre Sorstalansága

Beismeréssel kezdem: magam is a Nobel-dij elnyerése után olvastam el Kertész Imre Sorstalanságát. Korábban a Kaddis egy meg nem született gyermekért c. könyvének részleteit olvastam a Kortársban, illetve- ha jól emlékszem egy 1998-ban- vele készült interjút valamelyik magyar napilapban . Olvasónapló

Kertész Imre:Sorstalanság

Nem mindennapi alkalom magyar iró Nobel-dijas irásának olvashatása , ezért pusztán e lehetőség is indokolta Tovább >>

Kárpát-medencén kivül élő magyarok portálja,

A Milka tehén, Woody Allen és a melbourni magyarok egy MONdatban

Cserey Erzsi, aki Robert De Nirónak és Woody Allennek is volt már filmbéli partnere, most Szabó Sándorral, a Milka lila tehenének „szülőatyjával”, Fischer Istvánnal, az ARD német közszolgálati tévéadó kulturális főmunkatársával, dr. Horváth-Militicsi Szabolccsal, a gaboni Dr. Albert Schweitzer Kórház belgyógyászával és Szőcs Klárival, a torontói Arany János Magyar Iskola Tovább >>

Gondolatok a megmaradásról

GONDOLATOK A MEGMARADÁSRÓL (Az Itt-Ott talakozóról hazajövet) Szerző: Minger Hajnal Az elmúlt esztendők folyamán szinte minden honfitársammal együtt engem is nagyon sokat foglalkoztatott a megmaradás kérdése. Nagyon sok értékes és lelkesítő előadás meghallgatása után szeretnék én is egy pár gondolatot megfogalmazni . Azt hiszem, én kissé más szemszögből közelítem meg a témát. 18 éves amerikai tartózkodásom alatt elég sok magyar családot volt Tovább >>

Az iraki konfliktus és ami mögötte van

Érthető, hogy akik megtapasztalták a háborúk borzalmait, azok nem háború-pártiak. Az Egyesült Államok polgárai tavaly szeptember előtt csak híradókból, a képernyőről és katonáik elbeszéléséből ismerték a háborút, a polgári lakosság szenvedéseiről nem volt közvetlen tapasztalatuk. Az európaiak azonban két szörnyű világháborúra emlékeznek. Mi magyarok még többre, a háborúk következtében bekövetkezett hatalmas területveszteségekre, Tovább >>

PNWD Partner Church Workshop

The Pacific NorthWest District Unitarian Universalist Association is holding a partner church workshop on Saturday, January 26th in Bellevue, Washington. Featuring Rev. Maria Zsuzsanna Bartha visiting scholar at Starr King, & her husband Karoly Bartha, from Meszko,Transylvania (Romania).

SATURDAY, JANUARY 26, 2002

8:30am - 4:00pmEast Shore Unitarian Church12700 SE 32ndBellevue, Washington 98005 Partner Church Committees, individuals, and congregations interested Tovább >>

Olvasás: 85461